Kreski nie takie trudne jak się wydają 

Temat  makijażu permanentnego kreski jest nie lada wyzwaniem dla wielu linergistek. Szczególnie  początkujące osoby w pigmentacji mają problem z rysunkiem, z zachowaniem odpowiedniego kąta wysokości końcówki kreski lub jej nasyceniem. 

Agnieszka Kostrzewa Niedziela

Gdzie tkwi tajemnica, że kreska u jednych osób zostaje nawet do 90-100 proc. na skórze, a u innych nie ma jej nawet na poziomie 20-30 proc.? Czy to możliwe, żeby pigment pozostał czarny, tak jak życzą sobie tego klientki czy raczej jego specyfika w połączeniu z techniką pigmentacji go w skórze nie daje takiej szansy? Postaram się odpowiedzieć na te pytania. 

Do prawidłowego wykonania kreski niezbędna jest wiedza o niej samej. 

1. Warto zastanowić się jakim urządzeniem chcemy wykonać kreskę, jakie daje ono możliwości i czy wolimy techniką pudrową czy eyeliner. Ja pracuję na urządzeniu akupunkturowym z elektromagnesem Pml Professional Master Line ponieważ przetestowałam 10 innych i to najbardziej spełniała moje oczekiwania. Daje ono możliwość wykonania skupionej pięknej linii lub miękkiego wypudrowania w zależności od wybranego programu.

2.Ważny jest prawidłowy rysunek przed pigmentacją: zaznaczenie wysokości, długości i kąta opadania kreski. Istotne są punkty spójne wysokości, kąt wygięcia łuku kreski i linia rzęs.

3.Trzeba wiedzieć jakim pigmentem się pracuje: organicznym czy nieorganicznym. Tu kłania się wiedza z pigmentologii i kolorymetrii w pigmentacji.

4. Należy zdawać sobie sprawę, że pigmentacja kreski nie może być agresywna by nie powstała tzw. „trauma” czyli zmęczenie skóry i otarcia. Podrażnienie igłą, zbyt mocna penetracja rozrywa tkankę powodując bardzo obfity wypływ krwi a przy tym zasinienia i przekrwienie powieki.

5.Same zasinienia i przekrwienia powieki zdarzają się rzadko, ale mogą się przytrafić się takie przypadki. Nie należy szukać tu przyczyny błędu, bo to skóra dyktuje warunki.

6.Widoczne naczynia lub zmarszczki na powiece mogą sprawić, że pigment będzie się przemieszczał dlatego należy pigmentować ostrożnie by nie dopuścić do jego rozlania się na powiece. 

7.Ważne jest to by uświadomić klientkę, że pigment czarny po wygojeniu   nigdy nie będzie kruczoczarny tylko czarno-grafitowy. Dlaczego? Bo zarasta naskórkiem, pracuje w skórze i staje się przez to mniej ostry. 

8.Nie można pracować na kresce eyeliner w zbyt dużym tempie. Wolna praca pozostawia pigment w skórze szybciej na odpowiedniej głębokości w podstawie i daje efekt wygojony do 100 proc. Szybkie tempo pracy może sprawić, że w skórze pozostanie jedynie 30 proc. pigmentu. Szybka, ale kontrolowana praca dopuszczalna jest w przypadku pudrowania przy kreskach ombre, shadow, soft.

9. To co jest bardzo istotnym szczegółem pomijanym bardzo często przez linergistki to linia rzęs. W linii rzęs należy pigmentować bardzo dokładnie, unieść delikatnie powiekę z rzęsami do góry i przyjrzeć się czy pigment jest idealnie wyłożony w skórze. Należy starać się równać linię by nie była poszarpana.

10. Palce należy układać tak, by powiekę móc delikatnie otwierać jednym ruchem.

11.Nie należy pigmentować kreski jeśli klientka stosuje odżywkę do rzęs gdyż zawiera ona w swoim składzie steryd, który pobudza wzrost rzęs, a tym samym pobudza pigment w skórze do migracji.

12.Nigdy nie należy zgadzać się na pracę na powiece na której klientka nosi sztuczne rzęsy. Przeszkadzają one w dokładnej penetracji pracy igłą i pigment nie osiądzie tak idealnie jak w przypadku rzęs naturalnych. Często pigment „udaje że jest”, a po dokładnym oczyszczeniu powieki okazuje się, że w skórze pozostał w znikomej ilości, a na skórze lekko się tylko przykleił więc od razu się zmywa. W takiej sytuacji trzeba dopigmentować tą linię i sprawdzić jeszcze raz czy osiągnięte zostało odpowiednie nasycenie.

13. Pracować trzeba warstwowo, zmieniając ruchy (przede wszystkim przy  kreskach ombre). Należy patrzeć na kreski i pamiętać, że musi to być patrzenie przestrzenne pozwalające widzieć obie z nich. Ponieważ nieraz zapomina się jak pigmentowało się pierwszą kreskę warto zostawić sobie schemat powtarzalności ruchów naprzemiennie, a dopiero ruchami wykańczającymi dopełnić całości. To pozwoli osiągnąć równe nasycenie .

Agnieszka Kostrzewa Niedziela 

Kosmetolog i specjalista z zakresu medycyny estetycznej. Ukończyła Wyższe Studia na tym kierunku na WSiZ w Warszawie. Pasjonatka linergistyki, która codziennie wykonuje zabiegi  makijażu permanentnego w swoim Centrum Makijażu Permanentnego Vip Pmu Academy. Międzynarodowy Trener makijażu permanentnego.